Gwyneth doporučuje strávit více času na slunci!

Pokud se začínáte v letním období pohybovat na slunci, měli byste na pár minut nechat kůži bez ochrany pro vytvoření vitamínu D.

Gwyneth Paltrow si užívá nový životní styl poté, co jí doktoři diagnostikovali problémy s kostmi a řekli ji, aby trávila více času na slunci. 37-letá herečka riskovala své zdraví tím, že se úplně vyhýbala slunci a držela spoustu makrobiotických diet.

Slečna Paltrow, držitelka Oskara za nejlepší herecký výkon ve filmu „Shakespeare in Love“, si způsobila několik zlomenin kloubní plochy holenní kosti (tibial plateau) a rentgen kosti ukázal, že trpí osteopenií.

"To vedlo mé západní a východní lékaře v New Yorku k tomu, aby mi provedli test mojí hladiny vitamínu D," oznámila slečna Paltrow ve svém dopise pro GOOP. "Tyto testy se ukázaly jako nejnižší, co kdy lékaři viděli, a to není dobrá zpráva. Šla jsem na stanovení úrovně hladiny vitamínu D a bylo mi řečeno, abych trávila více času na slunci."

Osteopenie, řídnutí kostí, vede k osteoporóze, kolapsu páteře a nakonec k úplnému zhrbatění. Příčinou je většinou nedostatek vitaminu D. Klinická studie provedená ve Spojených státech u námořních rekrutů ukázala, že únavovým zlomeninám, stejným jako kterou utrpěla slečna Paltrow, se může předcházet dostatečným množstvím vitaminem D.

Slečna Paltrow řekla, že toto doporučení od lékařů; bylo pro ní velmi překvapivé, protože byla vždy upozorňována na to, aby se před sluncem schovávala. "Byla jsem k sobě i dětem vždy velmi opatrná, rady ostatních zněly, zůstat stranou od nebezpečných paprsků.

Nedostatek slunečního záření a vitamínu D jsou známé rizikové faktory onemocnění rakoviny, srdečních onemocnění, cukrovky, sklerózy, oslabení imunitního systému a artritidy. Vitamín D je také důležitý pro správnou aktivitu svalů. EU právě povolila uveřejňování zpráv o pozitivních účincích vitamínu D na svalstvo a imunitní systém. Mnoho těch nejlepších UK atletů pravidelně užívají doplňky vitamínu D.

"Mnoho lidí se vystavovalo velkému riziku vyhýbáním se slunci a opakovaným používání ochranných krémů, které úplně blokovaly sluneční paprsky," říká Oliver Gillie, spisovatel o zdravý a ředitel Zdravotního Výzkumného Fóra / Health Research Forum /. Nedostatek vitamínu D u lidí znamená pro UK velké výdaje, které se vyšplhaly až na 27 miliard liber. V porovnání s výdaji za onemocnění z kouření, což je v dnešní době 6 miliard liber, se to nedá srovnat.

"Lidé, kteří pracují venku mají menší výskyt rakoviny kůže, než lidé, kteří pracují v kancelářích. Pro nejzdravější pohyb na slunci je nutné být oblečen co nejméně, jak to půjde, ale vyvarovat se spálení kůže," říká Oliver Gillie.

Slečna Paltrow několikrát podstoupila dlouhodobé makrobiobiotické diety. Tyto diety jsou bezmasé a bezvaječné. V mase a vejcích je obsažena velká dávka vitamínu D, ale je to tak akorát na prevenci deficitu vitamínu D. Mléko v USA je obohaceno o vitamín D a některé jiné vitamíny. Mléko v UK není obohaceno o žádné vitamíny. Pomocí diet není možné dostat více než 10 procent optimální hladiny vitamínu D.

Opakované používání opalovacího krému blokuje UVB záření, které tak nedosáhne ke kůži, kde nemůže vytvářet vitamín D. Ať jakkoli většina krému není schopná blokovat UVA, což je ta část UV spektra, která může způsobit onemocnění rakoviny kůže nebo melanom. "Pokud se začínáte v letním období pohybovat na slunci, měli byste na pár minut nechat kůži bez ochrany pro vytvoření vitamínu D. Teprve pak si oblékněte oblečení, pokrývku hlavy a nebo se schovejte do stínu," říká Oliver Gillie.

Oliver Gillie BSc PhD FRSA
Health Research Forum.

SunCity velkoobchod
SunCity Fitness
SunCity Solária
Kadeřnictví SunCity
SunCity E-shop
O Suncity