Pomáhá UV záření pacientům s ledvinovými obtížemi?

 

Dobré zprávy pro pacienty s ledvinovými obtížemi: UV záření pomáhá při mnoha druhotných zdravotních problémech.

Lidé s chronickou ledvinovou nedostatečností se často potýkají se sekundárními obtížemi jako vysoký krevní tlak nebo diabetes typu 2. Toto onemocnění může mít vliv i na metabolismus kostí, protože ledviny se podílejí na zajišťování dostatečně vysoké hladiny vitaminu D v krvi. To je další rizikový faktor, protože nedostatek vitaminu D je spojen s vyšší úmrtností pacientů s onemocněním ledvin, stejně jako u celé populace.

Z pozitivních účinků UV záření mohou mít prospěch zejména pacienti s ledvinovým onemocněním, kteří často trpí nedostatkem vitaminu D.

Vědci v čele s Rolfdieterem Krausem zkoumají vliv UV záření podobného slunci na hladinu vitaminu D u lidí s chronickou ledvinovou nedostatečností a u pacientů, kteří docházejí na dialýzu. Sledovali účinky pravidelného vystavování části nebo celého těla UV záření na hladinu vitaminu D a obvyklé sekundární obtíže. Zjistili, že při pravidelné expozici hladina vitaminu D vzrostla až o 65 %. Zároveň to mělo příznivý vliv na vysoký krevní tlak a fyzickou zdatnost pacientů. Vědci proto doporučují pravidelnou expozici slunečnímu záření nebo UV záření podobnému slunečnímu s ohledem na prevenci, ale i léčbu pacientů s chronickým onemocněním ledvin.

„Z pozitivních účinků UV záření mohou mít prospěch zejména pacienti s ledvinovým onemocněním, kteří často trpí nedostatkem vitaminu D. A jak studie prokázala, není to spojeno s žádnými patrnými vedlejšími účinky. Konzumace doplňků stravy může totiž pro ledviny znamenat další zátěž. Vzhledem k tomu, že je v zimě v severních šířkách sluneční záření nedostatečné, může být vhodná léčba UV zářením,“ vysvětluje Ad Brand, mluvčí Sunlight Research Forum (SRF).

Sunlight Research Forum (SRF) je nezisková organizace se sídlem v Nizozemsku. Jejím cílem je zprostředkovat široké veřejnosti nejnovější lékařské a vědecké poznatky o dopadech mírného vystavení lidského těla ultrafialovému záření.

Zdroj:

  • Ad Brand, Sunlight Research Forum (SRF), Tel.: +31 (0)651 358 180, info@sunlightresearchforum.eu, www.sunlightresearchforum.eu
  • Rolfdieter Krause: Vitamin D and UV exposure in chronic kidney disease (Vitamin D a expozice UV záření při chronických onemocněních ledvin), Dermatoendocrinol. 1. ledna, 2013; 5(1): 109–116.
 
SunCity velkoobchod
SunCity Fitness
SunCity Solária
Kadeřnictví SunCity
SunCity E-shop
O Suncity