Sluneční záření nás chrání – nejen díky vitaminu D

 

UV paprsky působí na imunitní systém mnohem více než samotný „sluneční vitamin“.

Tisková zpráva: Veldhoven, 25. dubna 2012 (SRF) Slunce má po mnoha stránkách značný vliv na naše zdraví. Velký podíl na tom má vitamin D, tak zvaný sluneční vitamin, který je prospěšný v tom, že reguluje imunitní systém a chrání nás proti autoimunitním onemocněním jako cukrovka, roztroušená skleróza a bakteriální a virové infekce. Jak nyní dokázali australští výzkumníci, i v tomto případě však slunce není zcela vždy odkázáno na „zprostředkovatelské služby“ vitaminu D.

Podle nejnovějšího výzkumu se ukazuje, že přístup, kdy se co nejvíce vyhýbáme slunečnímu záření a uspokojujeme potřebu vitaminu D pomocí doplňků stravy, není vhodný.

Vědecký tým ve své studii zkoumal, do jaké míry imunoregulační účinky UV záření fungují výhradně díky tvorbě „slunečního vitaminu“ v pokožce. Porovnali výsledky studií zaměřených na účinky vitaminu D se studiemi věnovanými expozici slunci nebo UV záření a zjistili, že UV záření imunitní systém ovlivňuje mnohem více než „sluneční vitamin“.

„Aby imunitní systém plně využil účinků UV záření, musíme pravidelně, avšak nepříliš intenzivně pobývat na slunci nebo chodit do solária,“ vysvětluje Ad Brand ze Sunlight Research Forum (SRF). Jak dodal, podle nejnovějšího výzkumu se ukazuje, že přístup, kdy se co nejvíce vyhýbáme slunečnímu záření a uspokojujeme potřebu vitaminu D pomocí doplňků stravy, není vhodný.

Sunlight Research Forum (SRF) je nezisková organizace se sídlem v Nizozemsku. Jejím cílem je zprostředkovat široké veřejnosti nejnovější lékařské a vědecké poznatky o dopadech mírného vystavení lidského těla ultrafialovému záření.

Zdroj:

  • Ad Brand, Sunlight Research Forum (SRF), Tel.: +31 (0)651 358 180, info@sunlightresearchforum.eu, www.sunlightresearchforum.eu
  • Prue H. Hart, Shelley Gorman, John J. Finlay-Jones: “Modulation of the immune system by UV irradiance: more than just the effects of vitamin D?” v: Nature Reviews Immunology 11, 584 (2011)
 
SunCity velkoobchod
SunCity Fitness
SunCity Solária
Kadeřnictví SunCity
SunCity E-shop
O Suncity