Vědci prokázali, že sluneční záření chrání srdce tím, že přispívá k uvolňování přírodních zdrojů oxidu dusnatého v naší kůži.

V pravěku trávili lidé polovinu dne venku na slunci. S dnešním moderním stylem ale stále více lidí pobývá dlouhé hodiny uvnitř pod umělým osvětlením. Navíc si vzhledem k různým varováním před rakovinou kůže dáváme pozor na to, abychom nebyli příliš dlouho na slunci. Tím, že se slunci vyhýbáme, ale také přicházíme o jeho zdraví prospěšné účinky a to může znamenat dalekosáhlé důsledky pro náš celkový zdravotní stav.

Tým vědců v čele s dermatologem Dr. Richardem Wellerem potvrdil, že nedostatek slunečního záření je nepříznivý pro náš kardiovaskulární systém. V zimě – především v severních šířkách – se jednoznačně zvyšuje četnost výskytu srdečního selhání, infarktu a mozkové mrtvice. Je to způsobeno tím, že se sluneční záření musí dostat na zem skrz mnohem silnější vrstvu atmosféry a ztrácí se přitom velký podíl ultrafialového záření. Právě ultrafialové paprsky ovšem spouští tvorbu signální molekuly oxidu dusnatého v naší pokožce. Ta má pozitivní vliv na náš kardiovaskulární systém: oxid dusnatý rozšiřuje cévy, reguluje krevní tlak a podporuje proudění krve do srdce.

Vědci prokázali, že sluneční záření chrání srdce tím, že přispívá k uvolňování přírodních zdrojů oxidu dusnatého v naší kůži.

„Pozitivní účinky slunečního záření na lidské zdraví ještě nejsou důkladně prozkoumány. Celá řada studií ale dokládá, že mírné vystavení slunečnímu záření je prospěšné pro naše celkové zdraví, včetně kardiovaskulárního systému. V zimě, kdy v severních šířkách slunce svítí velmi slabě, je vhodné navštěvovat solárium,“ vysvětluje Ad Brand ze Sunlight Research Forum (SRF).

Sunlight Research Forum (SRF) je nezisková organizace se sídlem v Nizozemsku. Jejím cílem je zprostředkovat široké veřejnosti nejnovější lékařské a vědecké poznatky o dopadech mírného vystavení lidského těla ultrafialovému záření.

Zdroj:

  • Ad Brand, Sunlight Research Forum (SRF), Tel.: +31 (0)651 358 180, info@sunlightresearchforum.eu, www.sunlightresearchforum.eu
  • Martin Feelisch, Victoria Kolb-Bachofen, Donald Liu, Jon O. Lundberg, Lucia P. Revelo, Christoph V. Suschek a Richard B. Weller: Je sluneční záření prospěšné našemu zdraví?, European Heart Journal, svazek 31, číslo 9, s. 1041–1045, přijato 2. února 2010.
 
SunCity velkoobchod
SunCity Fitness
SunCity Solária
Kadeřnictví SunCity
SunCity E-shop
O Suncity