Sluneční záření snižuje riziko vzniku rakoviny prsu

 

Švédští vědci potvrdili výsledky francouzské studie

Dobrá zpráva pro milovníky slunce! Jaro konečně přišlo do převážné části Evropy – a když slunce svítí, můžeme si bez výčitek svědomí užívat jeho prvních paprsků. A když někdo během dne nemá čas užívat si jarní slunce, může si klidně doplňovat hladinu vitamínu D v soláriu.

Během posledních několika let se stále více studií podrobněji zaměřuje na souvislost mezi slunečním zářením a celkovým rizikem vzniku rakoviny. Poslední z těchto studií uskutečnila skupina vědců pod vedením Prof. Elisabete Weiderpassové v Institutu Karolinska ve Švédsku.

Pro účely této studie vědci po dobu 15 let od roku 1991/92 sledovali 49 261 žen ve věku od 30 do 49 let. Z jejich zjištění vyplývá, že riziko vzniku rakoviny prsu u žen, které používaly solária, bylo o 44 % nižší. Švédští vědci tak rovněž potvrdili výsledky podobné francouzské studie provedené na vzorku 10 000 žen, z níž vyplynulo snížení rizika vzniku rakoviny prsu o 43 %.

Studie neprokázala žádnou souvislost mezi celkovým souhrnným vystavováním se slunečnímu záření (během dovolených a v soláriu) u žen ve věku od 10 do 39 let a celkovým rizikem vzniku rakoviny. Naopak byla zjištěna nepřímá úměrnost mezi strávením jednoho týdne dovolené ročně věnované slunění a celkovým rizikem vzniku rakoviny.

„Z této studie vyplývá, že UV záření má pozitivní vliv na celkové riziko vzniku rakoviny,“ říká Ad Brand ze společnosti Sunlight Research Forum (SRF). „Rovněž stojí za zmínku, že používání solária evidentně vede ke snížení rizika vzniku rakoviny prsu. Proto nabádáme ženy, aby dbaly na to, aby jejich tělo bylo mírně vystavováno slunečnímu záření, a zároveň byly velice opatrné, aby nedošlo ke spálení kůže.“

Z jejich zjištění vyplývá, že riziko vzniku rakoviny prsu u žen, které používaly solária, bylo o 44 % nižší.

Sunlight Research Forum (SRF) je nezisková organizace se sídlem v Nizozemsku. Jejím cílem je zprostředkovat široké veřejnosti nejnovější lékařské a vědecké poznatky o dopadech mírného vystavení lidského těla ultrafialovému záření.

Kontakt pro média:

Ad Brand
Sunlight Research Forum (SRF)
Tel: +31 (0) 651 358 180
info@sunlightresearchforum.eu / www.sunlightresearchforum.eu

Zdroje:

  • Prospective Study of UV Exposure and Cancer Incidence Among Swedish Women (Studie možné souvislosti mezi vystavením UV záření a výskytem rakoviny u švédských žen). Ling Yang, Marit B. Veierød, Sven Sandin, Hans-Olov Adami a Elisabete Weiderpass – oddělení lékařské epidemiologie a biostatistiky, Institut Karolinska, Stockholm, Švédsko, 25. března 2013 Americká asociace pro výzkum rakoviny DOI: 10.1158/1055-9965.EPI-11-0071
  • Joint Effects of Dietary Vitamin D and Sun Exposure on Breast Cancer Risk: Results from the French E3N Cohort (Společné dopady příjmu vitamínu D v potravě a vystavení slunečnímu záření na riziko vzniku rakoviny prsu: výsledky francouzské studie provedené na skupině E3N). Pierre Engel, Guy Fagherazzi, Sylvie Mesrine, a kol. 2011;20:187-198. poprvé publikováno online 2. prosince 2010. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev
 

Ke stažení:

SunCity velkoobchod
SunCity Fitness
SunCity Solária
Kadeřnictví SunCity
SunCity E-shop
O Suncity