Účinná prevence proti koronaviru? Návštěva solária!

Účinná prevence proti koronaviru? Návštěva solária!

Návštěva solária jako účinná prevence proti koronaviru? Pro někoho možná překvapivé zjištění, které však má oporu v nejnovějších vědeckých studiích ohledně vlivu UV záření a vitamínu D na lidský organismus a jeho imunitu.

„Odborníci z celého světa nyní poukazují na to, že u pacientů se závažným průběhem nemoci covid-19 nebo u těch, kteří ji podlehli, byl zjevný nedostatek vitamínu D. Již dřívější výzkumy pak dokázaly pozitivní vliv vitamínu D na lidskou imunitu jako celek. Navíc lidé s dostatečnou hladinou vitamínu D mají nižší riziko nákazy i nižší riziko těžkého průběhu nemoci.“ shrnuje předseda České asociace zdravého opalování Michal Kárych.

Nedostatkem vitamínu D trpí až 75 % Čechů

Podle závěrů zveřejněných na oficiálních stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky trpí nedostatkem vitamínu D až 75 % Čechů.

„Vitamín D pomáhá předcházet riziku onemocnění koronavirem a má zásadní roli i pro pozdější boj s nemocí, kdy už k nakažení dojde,“ přibližuje výsledky vědeckých studií Michal Kárych.

Ideální hladina vitamínu D v krvi se pohybuje mezi 100-125 nmol/l. „V české populaci je to běžně výrazně méně. Dost často i pod dolní hranicí optima, která je stanovena na 50 nmol/l. To může být i jeden z důvodů, proč Češi častěji trpí například nachlazením nebo chřipkou,“ vysvětluje předseda Asociace zdravého opalování.

Jak získat potřebný vitamín D?

Přirozeně se dá vitamín D načerpat ze slunečního záření. Podle odborníků by pro získání 90 % jeho doporučené dávky stačilo, kdybychom se mohli opalovat dvakrát až třikrát týdně po dobu 20 – 30 minut na intenzivním slunečním záření. Jenže v České republice je bohužel výrazně méně slunečních dnů v roce a intenzita slunečního záření je po velkou část roku nedostatečná, než by bylo potřeba. Navíc trávíme příliš mnoho času v uzavřených prostorách bez přístupu přirozeného slunečního záření

Proto je jednou z možností, jak získat vitamín D, přiměřené využití solária. „Vědecké studie potvrzují, že používání moderních solárií, která odpovídají normám Evropské unie, může významně zvýšit hladinu vitamínu D,“ uvádí Ad Brand ze Sunlight Research Forum, organizace se sídlem v Holandsku, jejímž cílem je přibližovat veřejnosti nové vědecké a lékařské poznatky o účincích slunečního záření na lidský organismus.

Není bez zajímavosti, že o UV expozici jako účinné prevenci proti koronaviru hovořil i americký prezident Donald Trump na základě doporučení jeho zdravotních a vědeckých poradců.

SunCity velkoobchod
SunCity Fitness
SunCity Solária
Kadeřnictví SunCity
SunCity E-shop
O Suncity